שמעון אייזנברג: תביעות תמ”א – מתי הן מתרחשות והאם ניתן להימנע מהן?

שמעון אייזנברג: תביעות תמ”א – מתי הן מתרחשות והאם ניתן להימנע מהן?

כל אזרח ישראלי מכיר את היתרונות של תמ”א 38. תמ”א 38 זהו הפרויקט ארצי גדול וחשוב, לחיזוק מבנים קיימים נגד רעידות אדמה אפשריות. פרויקט זה נועד להרחיב ולשדרג את הדיור בערים מחד גיסא, וכן למנוע קורבנות במקרה של אסון טבע או רעידת אדמה מאידך גיסא. עם זאת, עדיין ניתן להיתקל מדי פעם במקרים בהם דיירים מסרבים לתת את הסכמתם לפרוייקט, מתוך שיקולים כאלו או אחרים. חלק מאותם המקרים, מגיעים בסופו של דבר אל כותלי בית המשפט, בתור תביעות כספיות של היזם נגד הסרבן. לדברי מנכ”ל רילטי אקזקיוטיב שמעון אייזנברג, תביעות תמ”א 38 יכולות להימנע ולהיפתר בקלות.

כל חריגה בפרוייקט יכולה להביא לעיכובים. לפי שמעון אייזנברג, תביעות משפטיות הן בדרך כלל השלב שאליו מגיעים בסכסוך של יזם עם הדיירים הסרבנים, אחרי עיכוב משמעותי. “כל עיכוב כזה יכול להוביל להפסד כספי רב של היזם”, אומר אייזנברג. כמובן שהשאיפה היא לא להגיע לבית משפט, אלא לפתור את הבעיה בצורה יצירתית. זה עקב תקופת האישור המקוצרת של תכנית תמ”א 38. היום לוקח רק 11 חודשים לאשר את התוכנית במקום 18 חודשים בשנים הקודמות. במקרה כזה, האינטרס של היזם, הוא כמובן להשלים את הפרוייקט כמה שיותר מהר ולא להתעכב בהליכים בירוקרטיים של בית המשפט.


האם קיימת אפשרות להימנע מתביעות ואם כן – מהי?

לפי שמעון אייזנברג, תביעות הן דבר שאפשר ועדיף להימנע ממנו מראש. קודם כל חשוב שהייה שיח ושקיפות של היזם אל מול הדיירים. כך כל הצדדים יכולים להביע את מה שעל ליבם ולא להיגרר אמוציונלית עד לשלב של סרבנות. במידה והצדדים אינם מגיעים להסכמה, ניתן לפנות למגשר מוסמך או מפקח מוסמך. בסמכותו של המפקח לאשר את התמ”א 38, גם במידה ודייר מסרב לפרויקט, אך זה רק במידה וסיבת הסירוב איננה לגיטימית. סיבה לסירוב שדייר יכול להציע, יכולה להיות פגיעה באיכות החיים של לזמן מוגבל, מבחינת רעש, לכלוך ועבודות בנייה בשטח המבנה. יחד עם זאת, זהו אינו נימוק המתקבל ברשויות, מאחר וביטול של עבודות התמ”א, מסכן את כל הדיירים מפגיעות והרס במקרה של רעידת אדמה.

באילו מצבים היזם יכול לתבוע דייר המסרב להסכים לפרויקט?

לפי שמעון אייזנברג, תביעות משפטיות יהיו התוצאה, במידה ומספר הדיירים היחסי המעוניין בפרוייקט, הוא לפי התקן (66% מקולות הדיירים לפרוייקט תמ”א 38, 80% מקולות הדיירים לטובת פרוייקט פינוי בינוי), אך הדייר הסרבן לא מספק סיבה מספיק טובה להתנגדותו. במקרה כזה היזם והדיירים האחרים, רשאים לתבוע מהדייר פיצויים.  

ואיל ולחברת היזמות יש משאבים כספיים גדולים יותר מדייר בודד, והואיל ואותו הדייר יכול להפסיד במשפט ולהפסיד כסף, במקרים מסוימים, מספיקה הגשת התביעה על מנת לגרום לדייר הסרבן לוותר וליישר קיו עם כולם. עוד סיבה לוויתור היא מדיניות הנוקשה של בתי המשפט, אשר לא מקלים על סרבני תמ”א 38 ועלולים לקבוע עונשים כבדים על כל עיכוב.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט