3 טיפים חשובים למציאת השקעה משתלמת
Money for real estate. Isolated 3D image

3 טיפים חשובים למציאת השקעה משתלמת

חושבים על רכישת דירה להשקעה? כדאי שתדעו מספר דברים חשובים לפני שאתם בוחרים אותה. כל משקיע, בין אם מנוסה או חסר ניסיון כלל, המעוניין לקנות דירה להשקעה שואל את עצמו את אותה שאלה – היכן הכי כדאי לי להשקיע את כספי? בישראל יש לא מעט אופציות, ואמנם ישראל היא מדינה קטנה, אך ההבדלים בין חלקי הארץ ואזורי המגורים הם מהותיים. גם מבחינת סוג האוכלוסיה, רמת המחייה, ההכנסות החודשיות, עלות הנכס והחזר ההשקעה.

השאלה כשלעצמה היא שאלה נכונה, אך כמו בתחומים רבים אחרים בחיים, גם בהשקעות נדל”ן אין רק תשובה אחת נכונה והתשובה תשתנה בין משקיע למשקיע בהתאם להעדפותיו האישיות. עם זאת יש מספר פרמטרים קבועים שיש להתייחס אליהם:

המרחק שלכם מהנכס – יותר קרוב פחות כאבי ראש

זה לא נכון להסתכל רק על השורה התחתונה – “מהו אחוז התשואה הצפוי לי בקניית דירה להשקעה בעיר X”. אלו אמנם פרמטרים חשובים אך אסור לשכוח שבתור משקיעים, גם למיקום הדירה משקל חשוב בהחלטה איפה להשקיע.

לדוגמה – חשבו על סיטואציה בה אתם מתגוררים באילת וקניתם דירה להשקעה בחדרה. המרחק רק מרחק הנסיעה לנכס עשוי לייאש אתכם – ואמנם בסה”כ לא מדובר במשימה בלתי אפשרית, אך נניח שהשכרתם את הנכס לשוכר שצצות עמו כל מיני בעיות, אשר דורשות את טיפולכם האישי המיידי ואת הגעתכם פיזית לנכס מספר פעמים בחודש. האם במקרה שכזה לא היה פשוט יותר לו הדירה להשקעה שרכשתם הייתה קרובה יותר למקום מגוריכם?

פוטנציאל הרווח – כמה ייצא לי מזה?

אין ספק שמרכיב בעל משקל רב מאוד בקבלת ההחלטה הוא נושא פוטנציאל הרווח – כמה ארוויח מהנכס תוך כמה שנים קדימה מרגע ההשקעה? האם ערך הדירה צפוי לגדול? האם קיים סיכון שהדירה תאבד מערכה? הרעיון ברכישת דירות להשקעה, מעבר לכסף שמתקבל משכר הדירה החודשי, הוא להשקיע בנכס שיצליח להגדיל את ערכו (השבחה) בטווח זמן של מספר שנים בודדות ויאפשר למשקיע לממש אותו תוך עשיית רווח גדול.

לדוגמה – שינויים בתווי המגורים עשויים להשביח או להוריד מערכו של הנכס. הקמה של מפעל ממש ממול הבניין וזיהום אוויר=הפחתת הערך, או תחנת רכבת חדשה באזור=השבחת הנכס.

האוכלוסייה המתגוררת באזור – שכנים טובים שווים זהב

נכון שלהשקעה בערים במעמדים סוציו-אקונומיים חלשים יותר עשויה להניב לאורך זמן תשואה גבוהה יותר מבערים כמו תל אביב לדוגמה, בגלל מחירי הדירות הנמוכים, אבל זה לא אומר שצריך לרוץ ולקנות שם, כמובן שצריך לקחת בחשבון את ההתנהלות השוטפת מול האוכלוסיה, ומול הדיירים שלכם – התנהלות מול שוכרים שמגיעים מרקע קצת יותר קשה עשויה לעתים להיות מעט בעייתית.

אין חבר נאמן כמו כסף מזומן – כמה אצטרך להשקיע?

כמובן שכולנו היו רוצים לקנות דירה (בין אם לעצמנו או להשקעה) במקום יוקרתי, בבניין מהמם, באזור מפותח ופורח, אבל מה לעשות שהמציאות מכתיבה סיפור אחר – כמה כסף יש לכם להשקיע, היא שאלת המפתח במצב הזה. חשוב לעשות התאמות של ההשקעה למצבכם הכלכלי, אל תנסו לקפוץ מעל יכולתכם כיוון שבקלות רווח נוח יכול להפוך להוצאה מסויטת.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט